top of page
_DSC3505.jpg

Jak správně spočítat logistické náklady?

Ebook

U některých firem jsem při auditu zjistil, že ve výpočtech logistických nákladů chybí často až 60 % skutečně vznikajících nákladů. Majitelé firem se pak mylně

domnívají, že je výkon jejich logistiky efektivní.

Rudolf Malý, ALog.

Logistický auditor a Viceprezident pro vzdělávání v Logistické akademii

Budování vlastní logistiky nebo outsourcing logistických procesů?

Jaké jsou možnosti?

E-commerce trh roste meziročně až dvouciferně, což přináší stále nové nároky na kvalitu logistiky. Nejedná se ale pouze o logistiku externí, zajišťovanou skrze nasmlouvané partnery - dopravce, ale také o interní, tzv. intralogistiku, kterou si ve většině případů řeší e-shopy in-house. Jen malé množství tuzemských e-shopů využívá skladový outsourcing a fulfillment, který je populární především v USA a u našich západních sousedů.

Jak se správně rozhodnout?

Rozhodování o tom, zda vybudujete vlastní logistiku nebo se vydáte cestou outsourcingu třetí straně (tzv. 3PL) je komplexní proces, při kterém byste měli zohlednit spoustu faktorů. Na co se tedy zaměřit než uděláte konečné rozhodnutí?

Stejně jako u většiny rozhodovacích procesů je nutné nejprve dobře zanalyzovat současný stav a do detailu znát všechny procesy spojené s logistikou.

Co je nutné znát?

Měli byste být schopni odpovědět na následující otázky:

  • Znáte své náklady na intralogistiku?

  • Dokážete přesně říct, kolik vás stojí vychystání jedné zásilky?

  • Dokážete do těchto nákladů započíst jednorázové investice jako je vybavení skladu nebo pořízení skladovacího systému?

  • Dokážete ocenit čas svůj, čas svých řídících a ostatních pracovníků nejen v logistice?

Stáhněte si zdarma náš e-book!

_DSC3346_edited.jpg

Jak spočítat logistické

náklady a co do nich zahrnout

Abyste byli schopni lehce spočítat vaše náklady spojené s logistikou, je třeba zahrnout měsíční náklady spojené se skladováním, obalovými materiály, pracovní silou a náklady na přepravu.

_DSC3382_edited.jpg

Jak spočítat celkové

náklady pro porovnání

Proto, abyste mohli porovnat své náklady s náklady, které budete mít v případě fulfillmentu, je třeba z vašeho výpočtu udělat takové číslo, které bude odpovídat parametrům.

_DSC3508_edited.jpg

Porovnání vlastního

řešení s outsourcingem

Ještě před tím než začnete porovnávat své náklady s vybraným poskytovatelem outsourcingu, je nutné si říct, zda je

pro vás tato varianta vhodná a jaké

jsou další benefity.

_DSC3471.jpg

„Jednou z nejčastějších chyb, kterou rostoucí eshopy dělají je samotný náhled na logistiku jako na něco, co se vždy “nějak zařídí.” Logistiku nelze stavět na současný stav. Je třeba myslet minimálně dva roky dopředu. S budováním vlastní logistiky jsou často spojeny vysoké náklady a investice do vybavení skladu, softwaru, kaucí, legislativních náležitostí a podobně. Pokud již celé toto kolečko absolvujete a za 6 měsíců zjistíte, že jste vyrostli natolik, že vám již současný stav opět nevyhovuje, bude to pro vás časově i finančně náročná rána.“

Konstantin Margaretis, CEO Skladon

bottom of page